Dawne nazwy miast – Chakasja

Chakasja

Chakasja jest republiką autonomiczną na południu Syberii, graniczącą z obwodem kemerowskim, Krajem Krasnojarskim, Tuwą i Ałtajem. Jako że żyją w niej narody turkijskie (w tym potomkowie Kirgizów jenisejskich) jest to kolejny temat, który pasowałby na inny z moich blogów, Enesaj.pl. O narodach południowej Syberii pisałam też dla portalu Woofla.

Ale przejdźmy do miast. Oprócz stolicy, Abakanu, jest ich cztery: Abaza, Czernogorsk, Sajanogorsk i Sorsk. Prawie wszystkie zmieniły kiedyś nazwę.

Abakan

Ust’-Abakanskoje – Abakan

AbakanChoć pierwsze ślady osadnictwa w tym miejscu sięgają epoki brązu, miejscowość, która dała początek dzisiejszej stolicy Chakasji, została założona dopiero pod koniec XVIII w. Była to wieś Ust’-Abakanskoje (Усть-Абаканское), której nazwa pochodzi od rzeki Abakan, wpadającej tu do Jeniseju. W 1931 r. otrzymała ona prawa miejskie jako Abakan (Абакан). Chakaska nazwa miasta to Agban (Ағбан), a tu przeczytacie, jak nazywają się po rosyjsku mieszkańcy Abakanu.

 

Czernogorsk

Czernogorskije Kopi – Czernogorsk

CzernogorskMiejscowość została założona w 1907 r. jako osada górnicza Czernogorskije Kopi (Черногорские Копи) przy kopalni węgla kamiennego. W 1936 r. otrzymała prawa miejskie i nazwę Czernogorsk (Черногорск). Po chakasku nazywa się Charatas (Харатас).

 

Sajanogorsk

Oznaczennoje – Sajanogorsk

SajanogorskPoczątek dzisiejszemu Sajanogorskowi dała wieś Oznaczennoje (Означенное). Nie ma pewności, czy została założona w XIX, czy jeszcze w XVIII w., w każdym razie jej nazwa miała pochodzić od tego, że w tym miejscu znajdował się słup graniczny oznaczający granicę Rosji w tym czasie. Przebieg granicy wiązał się zaś z pobliską twierdzą Sajański Ostróg, która z kolei została wzniesiona w miejscu dawnej twierdzy Kirgizów jenisejskich – Omaj-Tura. Samo pojawienie się miasta Sajanogorska (Саяногорск) w 1975 r. wiąże się z budową Sajańsko-Szuszeńskiej Elektrowni Wodnej.

 

Sorsk

Sora – Dzierżyński – Sorsk

SorskSorsk to kolejne miasto górnicze. Pierwsza osada, Sora (Сора), powstała w tym miejscu w 1910 r. w związku ze złożami miedzi i molibdenu. W 1955 r. została przemianowana na Dzierżyński (Дзержинский), ale podobno ta nazwa nie przyjęła się i miejscowość nadal nazywano Sorą. Prawa miejskie i nazwę Sorsk (Сорск) otrzymała ona w 1966 r. Chakaska nazwa brzmi Soryg (Сорығ).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *