Wydarzenia

Tu zamieszczam informacje o wydarzeniach dotyczących Rosji, kultury i języka rosyjskiego – zarówno w Polsce, w samej Rosji jak i na świecie.

Polska

  • 7-29.01.2020 Sputnik w Lublinie, kino Chatka Żaka, ul. Radziszewskiego 16, Lublin
  • 12-18.01.2020 Sputnik nad Bydgoszczą, kino Orzeł MCK, Bydgoszcz
  • 13-19.01.2020 Sputnik w Poznaniu, Kino Pałacowe, Centrum Kultury Zamek, ul. Święty Marcin 80/82, Poznań
  • 19.01.2020, godz. 17 Pokaz slajdów „Masha i niedźwiedzie. Opowieści z Kamczatki”, Bonobo Księgarnia Kawiarnia Podróżnicza, Mały Rynek 4, Kraków
  • 20.01.2020, godz. 18 Spotkanie z Tatianą Smirnową „Polacy w Petersburgu na przełomie XIX i XX wieku”, Międzynarodowe Centrum Kultury, Rynek Główny 25, Kraków
  • 21.01.2020, godz. 16:45 Spotkanie „Polacy na Syberii”, sala 111, Collegium Maius, ul. Fosa Staromiejska 3, Toruń
  • 25.01.2020, godz. 19 Koncert Julianny Awdiejewej, Akademia Muzyczna im. Ignacego Jana Paderewskiego, ul. Święty Marcin 87, Poznań
  • 25-27.01.2020 IX Międzynarodowy Festiwal im. Włodzimierza Wysockiego „Tropami Wysockiego – pieśni narowiste”, Rosyjski Ośrodek Nauki i Kultury, ul. Belwederska 25, Warszawa
  • 29-30.01.2020 Sputnik w Skierniewicach, kino Polonez, ul. Wita Stwosza 2/4, Skierniewice
  • 5.02.2020, godz. 19 Pokaz slajdów Jakuba Rybickiego „Bajkał – święte morze Syberii rowerem”, Klub Podróżników – Namaste, ul. Sobieskiego 27, Katowice
  • 7-13.02.2020 Sputnik w Białymstoku, kino Forum, Białystok
  • 21-27.02.2020 Sputnik w Olsztynie, kino Awangarda, pl. Jana Pawła II 2/3, Olsztyn
  • 28.02.2020, godz. 9-17 IV Festiwal Języka Rosyjskiego, Katedra Rusycystyki UR, al. Kopisto 2b, Rzeszów
  • 6.03.2020, godz. 10-14 Dzień otwarty Wydziału Filologicznego UŁ, ul. Pomorska 171/173, Łódź
  • 6.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Kieleckie Centrum Kultury, Kielce
  • 7.03.2020, godz. 19:30 Balet „Jezioro łabędzie”, ICE Kraków Congress Centre, Kraków
  • 7-8.03.2020 Sputnik w Toruniu, Kino Centrum, Centrum Sztuki Współczesnej „Znaki Czasu”, Wały gen. Sikorskiego 13, Toruń
  • 8.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Dom Muzyki i Tańca, ul. de Gaulle’a 17, Zabrze
  • 9.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala Widowiskowo-Sportowa, Bielsko-Biała
  • 10.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Kalisz Arena, Kalisz
  • 12.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala Stulecia, ul. Wystawowa 1, Wrocław
  • 13.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala MOSiR, ul. Sulechowska 41, Zielona Góra
  • 14.03.2020, godz. 19:30 Balet „Jezioro łabędzie”, CKK Jordanki, Al. Solidarności 1/3, Toruń
  • 15.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Filharmonia Częstochowska im. Bronisława Hubermana, ul. Wilsona 19, Częstochowa
  • 17.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Sala Ziemi, ul. Głogowska 14, Poznań
  • 17-19.03.2020 Sputnik w Elblągu, kino Światowid, pl. Jagiellończyka 1, Elbląg
  • 18.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Teatr Ziemi Rybnickiej, Rybnik
  • 19.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Filharmonia Podkarpacka, ul. Chopina 30, Rzeszów
  • 20.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Stegu Arena, ul. Oleska 70, Opole
  • 21.03.2020, godz. 19:30 Balet „Jezioro łabędzie”, Centrum Sztuki Mościce, ul. Traugutta 1, Tarnów
  • 22.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Centrum Spotkania Kultur, pl. Teatralny 1, Lublin
  • 24.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala MOSiR, ul. Karowa 1, Elbląg
  • 25.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala Widowiskowo-Sportowa, Koszalin
  • 26.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala Widowiskowo-Sportowa RCS, Lubin
  • 27.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala Mistrzów, ul. Chopina 8, Włocławek
  • 28.03.2020, godz. 19:30 Balet „Jezioro łabędzie”, Aqua Zdroj, ul. Ratuszowa 6, Wałbrzych
  • 29.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, PGE Turów Arena, Zgorzelec
  • 30.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Hala Gryfia, Słupsk
  • 31.03.2020, godz. 19 Balet „Jezioro łabędzie”, Urania, Olsztyn
  • 4.04.2020 Dzień Rosyjski, Hajnowski Dom Kultury, Hajnówka, woj. podlaskie
  • 30.05.2020, godz. 19 Koncert Borisa Griebienszczikowa i zespołu Akwarium, Klub Stodoła, ul. Batorego 10, Warszawa
  • 15-17.10.2020 XXIII Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Rusycystyka i współczesność”, Katedra Rusycystyki UR, al. Kopisto 2b, Rzeszów

Austria

  • 27.01.2020, godz. 19 Spotkanie autorskie z Aleksandrą Marininą „Życie w kryminale i nie tylko”, Urania Kino, Uraniastr. 1, Wiedeń
  • 28.01. – 5.02.2020 Wystawa „Rosyjska dusza w dziełach sztuki”, Russisches Kulturinstitut, Brahmsplatz 8, Wiedeń
  • 16.03.2020, godz. 19 Spektakl „Dni Turbinów”, Theater Akzent, Theresianumgasse 18, Wiedeń

Czechy

  • 11.03.2020, godz. 20 Koncert zespołu BI-2, Forum Karlín, Pernerova 51, Praga
  • 28.04.2020, godz. 20 Koncert Jurija Szatunowa, Divadlo Hybernia, pl. Republiki 3/4, Praga
  • 24.05.2020, godz. 17 Koncert zespołu Czajf, Forum Karlín, Pernerova 51, Praga
  • 2.06.2020, godz. 19:30 Koncert Borisa Griebienszczikowa i zespołu Akwarium, Sala Wielka, Lucerna, Štěpánská 61, Praga

Holandia

  • 29.09.2020, godz. 23 Koncert zespołu Zwieri, Melkweg Amsterdam, Lijnbaansgracht 234a, Amsterdam

Niemcy

  • 18.01.2020, godz. 22 Russian Disco Party, Morpheus, Barsbütteler Str. 43, Hamburg
  • 20.01.2020, godz. 19 Wykład Witalija Komara „Artysta w Rosji i na Zachodzie”, Jüdisches Gemeindezentrum, Fasanenstr. 79/80, Berlin
  • 21.01.2020, godz. 15 Oprowadzanie po Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 24.01.2020 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Hamburg
  • 25.01.2020 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Ibbenbüren, pow. Steinfurt, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 26.01.2020, godz. 19 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 28.01.2020 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Karlsruhe, Badenia-Wirtembergia
  • 29.01.2020 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Augsburg, Bawaria
  • 30.01.2020, godz. 19 Spotkanie miłośników piosenki autorskiej, Art-Café AVIATOR, Lindowerstr. 18, Berlin
  • 31.01.2020 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Frankfurt nad Menem
  • 1.02.2020 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Olpe, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 2.02.2020 Spektakl „Miłość i inne kłamstwa”, Ratingen, pow. Mettman, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 8.02.2020, godz. 19 Spektakl „Mój wnuk Beniamin”, Urania Berlin, An der Urania 17, Berlin
  • 15.02.2020 Koncert Dimy Bilana, Offenbach am Main, Hesja
  • 16.02.2020 Koncert Dimy Bilana, Pforzheim, Badenia-Wirtembergia
  • 18.02.2020, godz. 15 Oprowadzanie po Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 18.02.2020, godz. 19:30 Koncert Dimy Biłana, Stadthalle Fürth, Rosenstr. 50, Fürth, Bawaria
  • 19.02.2020 Koncert Dimy Bilana, Berlin
  • 21.02.2020 Koncert Dimy Bilana, Mülheim an der Ruhr, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 22.02.2020 Koncert Dimy Bilana, Hanower
  • 22.02.2020 Koncert Lolity, Pforzheim, Badenia-Wirtembergia
  • 23.02.2020 Koncert Lolity, Berlin
  • 26.02.2020, godz. 19:30 Koncert Lolity, Stadthalle Fürth, Rosenstr. 50, Fürth, Bawaria
  • 27.02.2020 Koncert Lolity, Offenbach am Main, Hesja
  • 28.02.2020. godz. 19:30 Spektakl „Starszy syn”, Urania Berlin, An der Urania 17, Berlin
  • 29.02.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Altötting, Bawaria
  • 29.02.2020 Koncert Lolity, Augsburg, Bawaria
  • 1.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Augsburg, Bawaria
  • 1.03.2020 Koncert Lolity, Leverkusen, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 3.03.2020 Koncert Lolity, Gütersloh, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 4.03.2020, godz. 19:30 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Stadttheater, Europaring 9, Ratingen, pow. Mettman, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 4.03.2020 Koncert Lolity, Hamburg
  • 5.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Trewir, Nadrenia-Palatynat
  • 6.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Karlsruhe, Badenia-Wirtembergia
  • 7.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Veitshöchheim, pow. Würzburg, Bawaria
  • 8.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Frankfurt nad Menem
  • 10.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Brema
  • 11.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Ibbenbüren, pow. Steinfurt, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 12.03.2020, godz. 19:30 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 13.03.2020 Spektakl „Mistrz i Małgorzata”, Hanower
  • 13.03.2020, godz. 20:30 Koncert zespołu BI-2, Brose Arena, Forchheimerstr. 15, Bamberg, Bawaria
  • 15.03.2020, godz. 18 Koncert zespołu BI-2, Mitsubishi Electric Halle, Siegburger Str. 15, Düsseldorf
  • 17.03.2020, godz. 15 Oprowadzanie po Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 18.03.2020, godz. 20 Koncert Maksa Barskich, Stadthalle Fürth, Rosenstr. 50, Fürth, Bawaria
  • 21.03.2020, godz. 19:30 Koncert Maksa Barskich, Sporthalle Hamburg, Krochmannstr. 55, Hamburg
  • 21.03.2020, godz. 19:30 Koncert Maksa Barskich, Stadthalle Hagen, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 2.04.2020, godz. 19:30 Koncert Jurija Szatunowa, Bremen Die Glocke, Domsheide 6-8, Brema
  • 3.04.2020, godz. 19 Wykład Fiodora Konstantinowa „Niesamowite przygody cudzoziemców w Rosji. Stefan Zweig 1928″, FaBel Theaterkasse, Augsburgerstr. 20, Berlin
  • 7.04.2020, godz. 15 Oprowadzanie po Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 8.04.2020, godz. 19:30 Występ Pawła Woli, Capitol Theater, Erkrather Str. 30, Düsseldorf
  • 19.04.2020, godz. 18 Spektakl „RaskolnikOFF”, Konzerthaus Karlsruhe, Festplatz 9, Karlsruhe, Badenia-Wirtembergia
  • 19.04.2020, godz. 19 Koncert Maksima Gałkina, DumeklemmerHalle, Schützenstr. 1, Ratingen, pow. Mettman, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 20.04.2020, godz. 20 Spektakl „RaskolnikOFF”, Bürgerhaus Ibbenbüren, Wilhelmstr. 14, Ibbenbüren, pow. Steinfurt, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 24.04.2020 Koncert Kristiny Orbakaite, Trewir, Nadrenia-Palatynat
  • 25.04.2020 Koncert Kristiny Orbakaite, Karlsruhe, Badenia-Wirtembergia
  • 26.04.2020 Koncert Kristiny Orbakaite, Stuttgart
  • 28.04.2020, godz. 19:30 Koncert Kristiny Orbakaite, Columbiahalle, Columbiadamm 13-21, Berlin
  • 30.04.2020 Koncert Kristiny Orbakaite, Osnabrück, Dolna Saksonia
  • 1.05.2020 Koncert Kristiny Orbakaite, Hamburg
  • 2.05.2020 Koncert Kristiny Orbakaite, Ratingen, pow. Mettman, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 3.05.2020 Koncert Kristiny Orbakaite, Offenbach nad Menem, Hesja
  • 19.05.2020, godz. 15 Oprowadzanie po Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 20.05.2020, godz. 20 Koncert jubileuszowy zespołu Czajf, Huxleys Neue Welt, Hasenheide 107-113, Berlin
  • 22.05.2020, godz. 19:30 Balet Ałły Duchowej TODES „#Kontynuacja”, DumeklemmerHalle, Schützenstr. 1, Ratingen, pow. Mettman, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 23.05.2020, godz. 19 Balet Ałły Duchowej TODES „#Kontynuacja”, CongressPark, Wolfsburg, Bawaria
  • 24.05.2020. godz. 18 Balet Ałły Duchowej TODES „#Kontynuacja”, Urania Berlin, An der Urania 17, Berlin
  • 16.06.2020, godz. 15 Oprowadzanie po Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 14.07.2020, godz. 15 Oprowadzanie po Russisches Haus der Wissenschaft und Kultur, Berlin
  • 25.09.2020, godz. 20 Koncert zespołu Zwieri, Docks Club, Hamburg
  • 27.09.2020 Koncert zespołu Zwieri, Essigfabrik, Siegburgerstr. 110, Kolonia
  • 30.09.2020 Koncert zespołu Zwieri, Frankfurt nad Menem
  • 3.10.2020 Koncert zespołu Zwieri, Monachium
  • 4.10.2020, godz. 18 Koncert zespołu Ruki Wwierch, Mitsubishi Electric Halle, Siegburger Str. 15, Düsseldorf
  • 10.10.2020, godz. 19 Koncert zespołu Ruki Wwierch, CongressPark, Wolfsburg, Bawaria
  • 30.10.2020, godz. 20 Koncert Olega Winnika, Stadthalle, Waldstr. 312, Offenbach nad Menem, Hesja
  • 6.11.2020, godz. 19:30 Koncert zespołu Iwanuszki International, Forum am Schlosspark, Stuttgarter Str. 33, Ludwigsburg, Badenia-Wirtembergia
  • 10.11.2020. godz. 20 Koncert zespołu Iwanuszki International, Urania Berlin, An der Urania 17, Berlin
  • 12.11.2020, godz. 19:30 Koncert zespołu Iwanuszki International, Stadthalle, Theodor-Heuss-Platz 1, Mülheim an der Ruhr, Nadrenia Północna-Westfalia
  • 13.11.2020, godz. 20 Koncert zespołu Iwanuszki International, Stadthalle Fürth, Rosenstr. 50, Fürth, Bawaria

Rosja

  • 10-24.01.2020 Homo dicens. Międzynarodowa Cyfrowa Olimpiada Języka Rosyjskiego, Moskiewski Miejski Uniwersytet Pedagogiczny

Moskwa i obwód moskiewski

  • 24-29.01.2020 Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Czechow: teksty i konteksty”, Mielichowo, rejon czechowski, obwód moskiewski
  • 6.02.2020 Seminarium naukowe Działu Rękopisów „Twórczość Artioma Wiesiołego w kontekście literatury i historii”, Instytut Literatury Światowej Rosyjskiej Akademii Nauk
  • 5-6.03.2020 Międzynarodowa Konferencja Naukowa „Historia i stan współczesny nauk filologicznych”, Moskiewski Miejski Uniwersytet Pedagogiczny
  • 27.03.2020 Ogólnorosyjska Konferencja Naukowa „Srebrny wiek: skrzyżowanie epok i kultur”, Moskiewski Miejski Uniwersytet Pedagogiczny
  • 2.04.2020 VI Międzyuczelniana Konferencja Naukowa „Styl narodowy rosyjskiej klasyki literackiej”, Moskiewski Miejski Uniwersytet Pedagogiczny
  • 20.04.2020 III Międzyuczelniana Studencka Konferencja Naukowo-Praktyczna „Język chwili obecnej”, Moskiewski Miejski Uniwersytet Pedagogiczny
  • 20-23.10.2020 Konferencja „Iwan Bunin: konteksty losu – historia twórczości”, Instytut Literatury Światowej Rosyjskiej Akademii Nauk

Obwód kaliningradzki

  • 27.07. – 21.08.2020 Intensywna Letnia Szkoła Języka i Kultury Rosyjskiej, Bałtycki Uniwersytet Federalny im. Immanuela Kanta, Kaliningrad

Inicjatywy i rocznice w 2020 r.

160-lecie urodzin Antona Czechowa

150-lecie urodzin Iwana Bunina

120-lecie urodzin Artioma Wiesiołego

80-lecie urodzin Aleksandra Potapowa

Kalendarium stałe

11 stycznia – Dzień Parków Narodowych i Rezerwatów

13 stycznia – Dzień Rosyjskiej Prasy

25 stycznia – Dzień Studenta

8 lutego – Dzień Rosyjskiej Nauki

24 maja – Dzień Słowiańskiego Piśmiennictwa i Kultury

27 maja – Ogólnorosyjski Dzień Bibliotek

6 czerwca – Dzień Puszkina; Międzynarodowy Dzień Języka Rosyjskiego

12 czerwca – Dzień Rosji

27 czerwca – Dzień Młodzieży Rosji

8 lipca – Ogólnorosyjski Dzień Rodziny, Miłości i Wierności

22 sierpnia – Dzień Flagi Państwowej Federacji Rosyjskiej

27 sierpnia – Dzień Rosyjskiego Kina

1 września – Dzień Wiedzy

30 września – Dzień Internetu w Rosji

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *