Dawne nazwy miast – obwód moskiewski (część II)

obwód moskiewski

Ciąg dalszy miast obwodu moskiewskiego (pierwsza część znajduje się tu). Jedno z nich to istny rekordzista, jeśli chodzi o zmiany nazw.

Pawłowski Posad

Pawłowo/Wochna – Pawłowski Posad

Pawłowski PosadHistoryczne miasto i ośrodek przemysłu włókienniczego, słynący zwłaszcza z chust i szali. Pierwsze wzmianki o wsi Pawłowo (Павлово), zwanej też Wochną (Вохна; od nazwy rzeki), pochodzą z 1339 r. Nazwa ta funkcjonowała aż do 1844 r., kiedy Pawłowo wraz z kilkoma pobliskimi wsiami zostało połączone w miasto Pawłowski Posad (Павловский Посад). Samo słowo „posad” oznacza rodzaj przedmieścia lub wsi służebnej towarzyszącej kremlowi lub klasztorowi i jest spotykane też w innych nazwach miejscowości, np. Siergijew Posad (patrz niżej).

 

Pierieswiet

Nowostrojka – Pierieswiet

PierieswietW przeciwieństwie do Pawłowskiego Posadu jest to miasto bardzo młode. Powstało w 1948 r. jako osada satelicka Nowostrojka (Новостройка) w pobliżu Krasnozawodska, o którym pisałam poprzednio. Jej mieszkańcy byli przeważnie pracownikami doświadczalnego centrum techniki kosmiczno-rakietowej, któremu Jurij Gagarin zawdzięczał swój pierwszy lot w kosmos. W 2000 r. Nowostrojka otrzymała prawa miejskie i nową nazwę Pierieswiet (Пересвет). Upamiętnia ona Aleksandra Pierieswieta, legendarnego wojownika-mnicha, uczestnika bitwy na Kulikowym Polu (1380 r.), w której książę Dymitr Doński pokonał Tatarów.

Roszal

Kriestow Brod – Roszal

RoszalKolejna młoda, dwudziestowieczna miejscowość. Powstała w 1914 r. jako Kriestow Brod (Крестов Брод), osada u zbiegu rzek Dmitrowki i Wojmiegi, gdzie znajdował się bród oznaczony krzyżem – stąd nazwa. Już po trzech latach nazwę zmieniono na Roszal (Рошаль) na cześć rewolucjonisty Siemiona Roszala.

 
 
 

Siergijew Posad

Siergijewski Posad – Siergijew – Zagorsk – Siergijew Posad

Siergijew PosadŚredniowieczne miasto na szlaku Złotego Pierścienia Rosji. Nazwa wiąże się ze św. Sergiuszem z Radonieża, który w 1354 r. założył tu klasztor. Pierwotnie nazwa brzmiała Siergijewski Posad (Сергиевский Посад), a w 1919 r., wraz z nadaniem praw miejskich, została zmieniona na Siergijew (Сергиев). W 1930 r. miasto otrzymało nazwę Zagorsk (Загорск) na cześć rewolucjonisty Władimira Zagorskiego. Dawną nazwę, tym razem w postaci Siergijew Posad (Сергиев Посад) odzyskało w 1991 r.

 
 

Sołniecznogorsk

Gomzino – Sołnysznaja – Podsołniecznyj – Sołniecznaja Gora – Sołniecznogorskij – Sołniecznogorsk

SołniecznogorskPrawie wszystkie nazwy tej miejscowości wiązały się ze słońcem – oprócz pierwotnej. Na początku XVIII w. powstała w tym miejscu wieś Gomzino (Гомзино), która już sto lat później nazywała się Sołnysznaja (Солнышная). W 1851 r. przy budowie kolei założono w tym miejscu osadę Podsołniecznyj (Подсолнечный), która niedługo potem funkcjonowała już jako Sołniecznaja Gora (Солнечная Гора). Na początku XX w. powstało tu kilka niewielkich fabryk, a wokół nich wykształciła się robotnicza osada Sołniecznogorskij (Солнечногорский). Nazwę Sołniecznogorsk (Солнечногорск) zyskała w 1938 r. wraz z prawami miejskimi.

Stupino

Stupinskij – Stupino – Elektrowoz – Stupino

StupinoPierwsze wzmianki o osadzie Stupinskij (Ступинский) pojawiły się już w 1507 r., a o wsi Stupino (Ступино) – w 1578 r. Na początku lat 30. w związku z planowaną budową fabryki elektrowozów rozwinęła się w tym miejscu osada Elektrowoz (Электровоз). W 1938 r. otrzymał on prawa miejskie i starą-nową nazwę.

 
 
 
 

Zarajsk

Osiotr – Krasnyj – Zarazsk – Nowgorodok nad Osiotrem – Zaraziesk – Zarajewsk – Nikoła Zarazski nad Osiotrem – Nikoła nad Osiotrem – Nikoła Zarazski – Zorajsk – Zarask – Zarajsk – Zarazskoj

ZarajskNawet przy tym, że wiele miast w Rosji kilkakrotnie zmieniało nazwy, to chyba rekord. Pierwsze wzmianki o tej miejscowości w historycznych dokumentach pojawiły się już w XII w. i od tej pory przez źródła przewinęło się ponoć ponad 30 nazw. Dopiero w XIX w. ustaliła się obecna nazwa Zarajsk (Зарайск). Jej etymologia jest niejasna.

 
 
 

Żukowski

Stachanowo – Żukowski

ŻukowskiKolejne miasto założone już w XX w. Powstało jako osada Stachanowo (Стаханово) założona przy budowie Centralnego Instytutu Aerohydrodynamiki. Nazwa upamiętniała górnika-rekordzistę Aleksieja Stachanowa. W 1947 r. Stachanowo otrzymało prawa miejskie i nową nazwę Żukowski (Жуковский), bardziej związaną ze specyfiką tego miejsca. Nikołaj Żukowski był bowiem twórcą współczesnej aero- i hydrodynamiki, a wspomniany instytut powstał z jego inicjatywy.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *