Dawne nazwy miast – Ałtaj
Ałtaj to jedna z republik autonomicznych południowej Syberii. Więcej o tym regionie i jego mieszkańcach pisałam w ramach artykułów gościnnych na portalu Woofla, próbując odpowiedzieć na pytanie, kim są Ałtajczycy. Jako że to naród (narody?) turkijski, temat ten pasowałby też do blogu Enesaj.pl.
W Republice Ałtaju, której nie należy mylić z sąsiednim Krajem Ałtajskim, jest tylko jedno miasto – stolica, Gornoałtajsk (Горно-Алтайск, w języku południowoałtajskim Tuułu Ałtaj – Туулу Алтай). Mimo to jest o czym pisać, bo zmiany nazwy dotyczyły także tego miasta.
Gornoałtajsk
Ułała – Ojrot-Tura – Gornoałtajsk/Tuułu Ałtaj
W 1824 r. rosyjscy osadnicy założyli wieś Ułała (Улала) w miejscu dawnej osady Teleutów o tej samej nazwie. Wkrótce stała się ona ośrodkiem Ałtajskiej Misji Duchownej – tu pobierał nauki m. in. Iwan Sztygaszew, szorski pisarz, nauczyciel, tłumacz i jeden z pierwszych prawosławnych misjonarzy wywodzących się z południowej Syberii. Niemal sto lat później, już po rewolucji, w 1922 r. nowa władza utworzyła na Ałtaju Ojrocki Obwód Autonomiczny, którego stolicą stała się właśnie Ułała. W 1928 r. otrzymała ona prawa miejskie, a w 1932 r. została przemianowana na Ojrot-Tura (Ойрот-Тура). W 1948 r. cała jednostka administracyjna zmieniła nazwę na Gornoałtajski Obwód Autonomiczny, a wraz z nim także miasto – wówczas właśnie pojawiła się nazwa Gornoałtajsk. Na status republiki autonomicznej obwód musiał poczekać aż do 1990 r., ale stolica pozostała przy dotychczasowej nazwie. Nazwa ałtajska brzmi Tuułu Ałtaj (Туулу Алтай).