Dawne nazwy miast – Czeczenia

Czeczenia

Prawdopodobnie najbardziej znana republika autonomiczna rosyjskiej części Kaukazu – niestety, zawdzięczająca rozgłos głównie burzliwej historii i równie niespokojnej współczesności. Odbiło się to także na nazwach miejscowych – w Czeczenii znajduje się sześć miast i każde z nich ma za sobą zmiany nazwy.

Grozny

Groznaja – Grozny – Dżochar – Grozny

GroznyObecna stolica Czeczenii została założona w 1818 r. jako twierdza Groznaja (Грозная), która w 1869 r. uzyskała prawa miejskie jako Grozny (Грозный). Pod tą nazwą miasto funkcjonuje do dziś, z wyjątkiem lat 1998-1999, gdy używano nazwy Dżochar-Gala (Джохар-ГІала) na cześć nieżyjącego już wówczas czeczeńskiego przywódcy Dżochara Dudajewa (który doczekał się też ronda swojego imienia w Warszawie). W języku czeczeńskim stolica nazywa się zaś Solża-Gala (Соьлжа-ГӀала) od rzeki Sunży (czecz. Соьлжа, ros. Сунжа).

Argun

Ustar-Gardoj/Ustrada – Kołchoznoje – Argun

ArgunNazwa miasta pochodzi od rzeki Argun, dopływu wspomnianej wyżej Sunży, do której wpada właśnie w tym miejscu. Jednakże pierwsza nazwa tej miejscowości brzmiała Ustar-Gardoj (Устар-Гардой) bądź Ustrada (Устрада). W 1944 r., po deportacji Czeczenów i Inguszy do Azji Środkowej i likwidacji Czeczeńsko-Inguskiej ASRR, nazwę zmieniono na Kołchoznoje (Колхозное). Republika została przywrócona w 1958 r., od tego samego roku miejscowość funkcjonuje jako Argun (Аргун). Nazwa czeczeńska to Orga-Gala (Орга-ГІала).

Gudermes

Gums – Gudermes

Gudermes (Гудермес), będący obecnie drugim co do wielkości miastem Czeczenii został założony w XVII w. jako Gums (Гумс) nad rzeką o tej samej nazwie. Nazwa w języku czeczeńskim brzmi Gumse (Гуьмсе).

Kurczałoj

Kurczałoj – Czkałowo – Kurczałoj

Nazwa tej miejscowości przeszła podobną drogę, jak w przypadku Argunu. Kurczałoj (Курчалой) został przemianowany w 1944 r. na Czkałowo (Чкалово) na cześć lotnika Walerija Czkałowa, poprzednia nazwa została przywrócona w 1958 r. Nazwa w języku czeczeńskim brzmi Kurszłoj (Куршлой).

Szali

Szali – Mieżdurieczje – Szali

Tu również historia się powtarza – Szali (Шали) nosiło nazwę Mieżdurieczje (Междуречье) w latach 1944-1958. Po czeczeńsku nazwa brzmi Szela (Шела).

Urus-Martan

Urus-Martan – Krasnoarmiejskoje – Urus-Martan

Jeszcze jedna miejscowość, której nazwa padła ofiarą represji. W latach 1944-1958 Urus-Martan (Урус-Мартан) nazywał się Krasnoarmiejskoje (Красноармейское).

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *