Dawne nazwy miast – Czuwaszja
Czuwaszja to jedna z republik autonomicznych na Powołżu. Byłaby wystarczająco ciekawym tematem choćby dlatego, że Czuwasze – naród turkijski – mają dość odrębny język od pozostałych języków tej rodziny (o czym pisałam na innym blogu przy okazji klasyfikacji). Ale tu będzie o miastach. Takich, które zmieniały nazwę, nie jest dużo.
Cywilsk
Siurbiejewo – Cywilsk
Miasto zostało założone w 1589 r. w miejscu czuwaskiej osady Siurbiejewo (Сюрбеево, czuw. Şêrpu – Ҫӗрпӳ); tak też brzmi współczesna czuwaska nazwa miasta.). Nazwa ta po czuwasku oznacza setnika, który miał tam mieszkać. Etymologia słowa „Cywilsk” (Цивильск) nie jest ustalona, ale na pewno ma coś wspólnego z rzekami Wielki Cywil i Mały Cywil, które łączą się w tym miejscu.
Jadrin
Jadrińsk – Jadrin
Nazwa Jadrin (Ядрин) pochodzi od czuwaskiej nazwy Jetӗrne (Етĕрне). Miasto zostało założone, podobnie jak Cywilsk, pod koniec XVI w. W XVIII w. nosiło ponoć nazwę Jadrińsk (Ядринск).
Mariinskij Posad
Sundyr – Mariinskij Posad
Pierwsze wzmianki o tej miejscowości pochodzą z 1620 r. Wówczas nazywała się ona Sundyr (Сундырь)od rzeki Sundyrki. Nazwa czuwaska, używana też obecnie, brzmi Sӗntӗrwӑrri (Сĕнтĕрвăрри), co oznacza „ujście Sundyrki”). Nazwa Mariinskij Posad (Мариинский Посад) została nadana w 1856 r. na cześć Marii Aleksandrowny, żony panującego wówczas cara Aleksandra II, i z okazji przekształcenia Sundyru wraz z okolicznymi wsiami w posad – osadę kupiecką.